Stare mieszkanie vs. nowe budownictwo: Co jest dla Ciebie lepsze?

/ / blog

Wybór pomiędzy mieszkaniem od dewelopera, a zakupem nieruchomości w starszym budynku to decyzja, która wymaga rozważenia wielu czynników. Każda z opcji ma swoje zalety i wady, które mogą znacząco wpłynąć na komfort życia, koszty utrzymania oraz wartość inwestycji w długim okresie. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym aspektom, które należy wziąć pod uwagę.

Nowe budownictwo – zalety

 1. Nowoczesne technologie i materiały – oszczędność energii
  Mieszkania deweloperskie budowane są z wykorzystaniem najnowszych technologii i materiałów, co przekłada się na wyższą jakość i trwałość. Izolacja termiczna i akustyczna jest zwykle na wyższym poziomie, co pozwala na niższe rachunki za ogrzewanie i większy komfort akustyczny.
  Nowoczesne budynki są projektowane z myślą o efektywności energetycznej. Instalacje grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne często spełniają najwyższe standardy ekologiczne, co pozwala na znaczne oszczędności na rachunkach za media, które dziś wciąż rosną.
 2. Nowoczesne układy mieszkań i gwarancje – Nowe mieszkania są projektowane zgodnie z aktualnymi trendami i potrzebami rynku. Otwarta przestrzeń, większe okna, funkcjonalne układy pomieszczeń – wszystko to zwiększa komfort i atrakcyjność nieruchomości. Zakup nowego mieszkania wiąże się z okresem gwarancyjnym, w trakcie którego deweloper jest zobowiązany do usunięcia ewentualnych usterek, powstałych w trakcie budowy i oddania inwestycji do użytkowania. Ryzyko kosztownych napraw w pierwszych latach użytkowania jest zatem znacznie mniejsze.

Nowe mieszkanie – wady

 1. Wyższe ceny zakupu – Nowe mieszkanie zwykle bywa droższe niż to z rynku wtórnego. Cena za metr kwadratowy w nowym budynku może być sporo wyższa, w zależności od lokalizacji, standardu mieszkania czy poziomu jego wykończenia.
 2. Lokalizacja – Mieszkania deweloperskie powstają coraz częściej także na obrzeżach miast, co w jakimś stopniu może utrudnić codzienne funkcjonowanie w zakresie realizowania podstawowych potrzeb – na zakupy trzeba specjalnie wybrać się komunikacją czy samochodem. Podobnie jest z dojazdem do placówek edukacyjnych dla dzieci, czy centrów medycznych. Jednakże dla wszystkich, którzy uciekają od miejskiego zgiełku i liczą się z pewnymi utrudnieniami, taka lokalizacja potrafi być zaletą i przesłanką do podejmowania decyzji o zakupie na rynku pierwotnym.
  Nowe mieszkania nie mają tej samej historii i charakteru co starsze budynki. Brak dojrzałych drzew, zorganizowanych osiedli i społeczności może być dla niektórych osób wadą.

Stare budownictwo – zalety

 1. Cena – starsze mieszkania są zazwyczaj tańsze od nowych. Cena za metr kwadratowy w budynkach z rynku wtórnego jest często bardziej przystępna, co może być decydującym czynnikiem dla wielu kupujących, którzy mają ograniczony budżet na realizację zakupu lokalu.
 2. Lokalizacja i charakter
  Starsze budynki często znajdują się w lepiej rozwiniętych częściach miasta, z łatwym dostępem do infrastruktury, szkół, parków i miejsc pracy. Centralne położenie może być ogromnym atutem także dla tych, którzy stawiają na ekologiczną komunikację – rowerową lub pieszą.
  Stare budownictwo może także zaoferować unikalny charakter, który nadaje wnętrzom specyficzny klimat, jakiego nie spotkamy w mieszkaniach nowych. Takie nieruchomości mają często tzw. duszę, którą trudno znaleźć w nowym budownictwie.
 3. Ugruntowana społeczność
  W starych osiedlach często istnieje już zorganizowana społeczność, co może ułatwić integrację i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, na które dziś każdy zwraca szczególną uwagę.

Wady starego mieszkania

 1. Stan techniczny – Starsze budynki mogą wymagać gruntownych remontów i modernizacji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne oraz ogrzewanie mogą być przestarzałe i wymagać wymiany. To już na starcie wymaga oszacowania budżetu, jaki trzeba założyć na gruntowne remonty i aranżacje.
 2. Wyższe koszty eksploatacyjne i brak udogodnień – Stare budynki, z uwagi na czas w którym powstawały, zwykle mają gorszą izolację termiczną i akustyczną, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie i mniejszy komfort akustyczny. Może to również oznaczać wyższe koszty utrzymania nieruchomości. Dobrze jest przed podjęciem decyzji o zakupie takiego lokalu upewnić się, sprawdzić, dowiedzieć jak najwięcej na temat budynku, w którym planujemy zakup. Im więcej wiemy, tym lepiej możemy oszacować budżet.

Decyzja o wyborze pomiędzy nowym, a starym budownictwem zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i możliwości finansowych. Nowe mieszkania oferują nowoczesne technologie, komfort i niższe koszty eksploatacji, ale są po prostu droższe. Starsze nieruchomości mogą kusić niższą ceną, lepszą lokalizacją i wyjątkowym charakterem, jednak przeważnie wymagają dodatkowych nakładów. Kluczem do podjęcia właściwej decyzji jest dokładne przemyślenie swoich priorytetów i zrobienie szczegółowej analizy dostępnych opcji.